U bevindt zich hier: Home Het Museum Nieuws Muurschildering Kees de jongen feestelijk onthuld!

Muurschildering Kees de jongen feestelijk onthuld!

Kees de jongen muurschildering Kees de jongen muurschildering Hans van den Bogaard
dinsdag, 07 oktober 2025 16:42

 Op 12 september opende Nienke van Renssen, bestuurder van stadsdeel Centrum, onder grote belangstelling een prachtige muurschildering van Kees de jongen. De schildering op de zijwand van Tuinstraat 61 is ontworpen door striptekenaar Dick Matena en uitgevoerd door schilders Ellen Bouman en Ed Simons. 

We zien Kees terwijl hij zijn legendarische ‘zwembadpas’ beoefent, met de Westertoren op de achtergrond. De schildering is een initiatief van het Theo Thijssen Museum en werd financieel mogelijk gemaakt door stadsdeel Centrum. Pandeigenaar Stadsherstel gaf welwillend toestemming. De onthulling werd opgeluisterd door kinderen van de nabije Theo Thijssenschool en hun meesters Younes Jabboury en Marijn Slager, die samen hun Kees de jongen-lied ten gehore brachten. Thijssen-biograaf Peter-Paul de Baar vertelde over romanheld Kees, zijn geestelijk vader Theo Thijssen en hun band met de Jordaan. Thijssen groeide hier eind negentiende eeuw op, in het pand waar nu het museum is gevestigd. 

Het kunstwerk is enthousiast ontvangen in de buurt. Het stadsdeel gaf de subsidie in het kader van de regeling Centrum Begroot: een open inschrijving voor ideëen van bewoners en organisaties, waarover de bewoners vervolgens mogen stemmen. De Jordaan-bewoners gaven de meeste stemmen aan dit plan van het Theo Thijssen Museum!  

CITAAT VAN DE MAAND

"Jarenlang heb ik het stilgehouden, de jongen uit het oliewinkeltje. () Zijn moeder was een ongetrouwde juffrouw, maar hij had een erg aardige oom, die dikwijlss avonds in het kamertje achterhet oliewinkeltje kwam zitten. En dan dronken ze een glaasje pons of zo, en hij, Ferdinand, kreeg ook een glaasje, met een beetje veel water er bij.  ()
Na een ruzieavond is de oom weggebleven, en toen kwam er een nette kommensaal, die aanspreker was. Het was in de influenzatijd* en de aanspreker verdiende grof geld.

 (De jongen uit het oliewinkeltjes, in: De Nieuwe School juli 1910, herdrukt de bundel Egeltje, 1929.) 

*Thijssen bedoelt waarschijnlijk de griepepidemie in de winter van 1889-1890.

Navigeer

Locatie

    • Eerste Leliedwarsstraat 16
    • 1015 TA Amsterdam
    • 020-4207119
    • Donderdag t/m zondag van 12.00 - 17.00

 

 

Familie Familie